439E0590 67F8 4304 BEC6 B483A29CAE0B

Irlandczycy wygrywają w Strzegomiu Mistrzostwa Europy Kuców w WKKW i w skokach przez przeszkody, Polka na podium w konkurencji ujeżdżenia.

WKKW
 
Irlandczycy: Ben Connors na Cornafest Fred, Josh Williamson na Ardeo Fireman, Matthew Love na Lucky For Some oraz Claire O'Ryan na Carhu Melody prowadzenie w konkursie objęli po próbie terenowej, po bezbłędnych przejazdach trójki zawodników. Trzy zrzutki na parkurze i 12 punktów karnych dodanych do wyniku końcowego nie zagroziły wywalczonej po crossie pozycji i reprezentacja Irlandii z wynikiem 104,1 pkt. wygrała Mistrzostwa Europy Kuców. W próbie skoków na czysto pojechał tylko Ben Connors. Utrzymał uzyskany po ujeżdżeniu wynik 28,9 do końca rywalizacji, co zapewniło mu drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej i tytuł wicemistrza Europy.
 
Srebrny medal wywalczyli Niemcy - 107,6 pkt. Zdobyte po ujeżdżeniu drugie miejsce utrzymali przez wszystkie fazy konkursu. Najlepiej w ekipie zaprezentowała się Merle Hoffmann na klaczy Penny Lane We – 31 pkt. Zawodniczka bezbłędnie przejechała cross, awansując na 2 z 3 pozycji po ujeżdżeniu. Po zrzutce na parkurze spadała o jedno oczko w tabeli, kończący rywalizację z brązowym medalem w klasyfikacji indywidualnej.
 
Broniący tytułu Francuzi, po wyłamaniu Zoe Ballot dosiadającej kuca Voltair de Lalande na trasie crossu, utracili zdobyte po ujeżdżeniu prowadzenie i w próbie skokowej startowali z trzeciej pozycji. Dwóch zawodników z teamu dorzuciło do bagażu punktowego 8 pkt. za dwie zrzutki, nie zmieniło to jednak miejsca Francuzów w klasyfikacji ogólnej i z wynikiem 108,9 pkt. zdobyli brązowy medal.
 
Największą wygraną tego konkursu okazała się Mae Rinaldi na kucu Boston Du Verdon.  Najlepsze noty po ujeżdżeniu, czysty, idealny w normie czasu cross i bezbłędny parkur, a w efekcie tylko 25,6 pkt. zapewniły 16-letniej reprezentantce Francji złoty medal. - To wspaniałe uczucie. Mój kuc był fantastyczny przez wszystkie dni zawodów. Wczorajszy cross był dość wymagający, ale jak zwykle Boston spisał się świetnie. Dziś jechaliśmy pod ogromną presją, ale skakał doskonale i ogromnie się cieszę, że już po raz drugi udało się wygrać Mistrzostwa Europy! -  skomentowała Mae Rinaldi.
 
Ujeżdżenie 
 
Historyczny sukces dla Polki w programie Freestyle. Veronica Pawluk na kucu D'Artagnan 187 po bardzo dobrym występie z wynikiem 77,490% zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w tej konkurencji. 
 
Grad medali w ujeżdżeniu spadł na reprezentantki Niemiec. Zawodniczki z tego kraju po złoty krążek sięgnęły dwukrotnie, wygrywając w klasyfikacji drużynowej i w konkursie Freestyle, a w klasyfikacji indywidualnej zgarnęły cały komplet medali.
 
Złotą medalistką we Freestyle’u została Mia Allegra Lohe na klaczy Tovdals Golden Future Imperial - 80,355%, a srebro zdobyła Holenderka Maddy Dijkshoorn na Boogie De L'Aube - 77,795%.
 
Skoki przez przeszkody
 
Irlandczycy sięgnęli po złoto zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym. Najlepsi jeźdźcy i amazonki na kucach rywalizowali dziś o medale w indywidualnym finale. W obu nawrotach swoją fantastyczną formę potwierdzili reprezentanci Irlandii, którzy zdominowali podium. Dwóch reprezentantów tego kraju nie popełniło ani jednego błędu w żadnym z pięciu parkurów tegorocznej imprezy. O tym, kto zdobędzie złoto zadecydować musiała rozgrywka. 
 
W ostatecznym barażu triumfował James Derwin na koniu Rincoola Babog – ten sam, który w piątek swoim bezbłędnym przejazdem przypieczętował irlandzkie zwycięstwo w konkursie drużynowym. Medal srebrny zdobył James Brennan na 9-letniej klaczy MHS Glow, a brązowy Coen Williams, który na Saxton Freedam także pokonał wszystkie bez zrzutek, ale dziś w pierwszym nawrocie spokojniejsza jazda poskutkowała 3 punktami za przekroczenie normy czasu. 
 
Drużynowi medaliści Mistrzostw Europy Kuców w WKKW
 
1. Irlandia - 104,1
Ben Connors, CORNAFEST FRED
Josh Williamson, ARDEO FIREMAN
Matthew Love, LUCKY FOR SOME 
Claire O'Ryan, CARHU MELODY
 
2. Niemcy - 107,6
Merle Hoffmann, PENNY LANE WE   
Pita Schmid, SIETLANDS CATRINA 
Sina Brügger, NEXT GENERATION 
Linn Marie Schlütter, RATHCLINE DREAM 
 
3. Francja - 108,9
Mae Rinaldi, BOSTON DU VERDON 
Oceane Villeton, BABYLON NIGHT GRAVES  
Ambroise Maindru, VERSAILLES DES MORINS  
Zoe Ballot, VOLTAIR DE LALANDE